Urazy mechaniczne, próchnica i choroby przyzębia stanowią przyczynę utraty zębów. Współczesna medycyna pozwala na rozwiązania dużo trwalsze niż dotychczas popularne mosty czy protezy protetyczne. Klucz do pięknego uśmiechu stanowią implanty, które nie maskują braku zębowego, a odtwarzają prawidłowo funkcjonujący ząb, którego dodatkową zaletą jest naturalny wygląd.
– wszczepienie implantu – polega na wprowadzeniu go w sposób pozwalający na szczelne odbudowanie wokół niego kości szczeki lub żuchwy, który to proces nosi nazwę osteointegracji. Jest on szczególnie ważny, ponieważ prawidłowy przebieg wpływa na stabilność utrzymania nowego uzębienia.
Część protetyczna zabiegu
– odbudowa w formie korony, mostu lub protezy po ostatecznym czasie osteointegracji – mocowanie na implancie widocznej części zęba. Jest to finalny etap uzupełnienia braku zębowego, który przywraca pełną funkcjonalność.
Brak uzupełnienia zęba prowadzi do zapadania i zanikania otaczającej go kości. Sąsiednie zęby zaczynają przesuwać się w stronę braku, ponieważ nie mają oparcia. Ich ruch może pociągnąć za sobą znaczne przemieszczenia pozostałego uzębienia. Efekt tego zjawiska powoduje brak możliwości dbałości o higienę zarówno zębów jak i dziąseł oraz uniemożliwić dotarcie do przestrzeni międzyzębowych. Nie rzadko prowadzi to do pruchnicy, obniżenia wyrostka zębodołowego oraz dalszej utraty zębów. Komplikacje wynikające z braku uzupełnienia zęba są zależne od jego lokalizacji oraz od wieku i stanu zdrowia pacjenta.
- brak kilku zębów
W przypadku utraty kilku zębów wyżej opisany proces opiera się na podobnych zasadach, jednak w tym przypadku ryzyko pogorszenia stanu zdrowia jest dużo większe. Kość szczęki zaczyna się zapadać i zanikać. Wyrostek zębodołowy staje się cieńszy ograniczając możliwość uzupełnienia braków. Sąsiadujące zęby tracą więc oparcie nie tylko z powodu braku, ale również tym co brak ten za sobą pociąga – ubytków w kości, która zapada się.
- brak wszystkich zębów
Kość, w której za pomocą korzeni utrzymane są nasze zęby, stymulowana jest do odbudowy właśnie za pomocą tych korzeni, dzięki czemu naturalny kształt szczęki może pozostać zachowany. Co za tym idzie bez korzeni, kość ulega zapadaniu a w efekcie zanikowi. Skutkiem tego następuje zmiana rysów twarzy. Żuchwa i szczęka zapadają się, wargi stają się wąskie, a wokół szyi i ust pojawiają się zmarszczki.
Regularne wizyty u stomatologa oraz wzorowa higiena jamy ustnej to nie wszystko. Implant stanowi rozwiązanie wymagające pewnych warunków. Jednym z nich jest odpowiednia ilość kości potrzebnej do utrzymania implantów czy dobry stan zdrowia dziąseł i przyzębia. O tym czy pacjent jest gotowy na leczenie implantologiczne oraz jakie działania indywidualne powinny zostać w tym celu podjęte, decyduje stomatolog.
Sygnały negatywne przed podjęciem implantacji:
Paradontoza
– by zabieg zakończył się trwałym sukcesem, przed przystąpieniem do leczenia implantologicznego, wszelkie choroby przyzębia powinny zostać wyleczone.
Bruksizm
– patologiczne starcie zębów – jego najczęstszymi przyczynami jest brak trzonowców, stres, czy spożywanie kwaśnych pokarmów. Leczenie polega na wyeliminowaniu przyczyn w przypadku stresu, usunięciu tzw. „wystających punktów” co pomaga w wyrównaniu zgryzu, oraz stosowanie nakładek (szyn) na czas snu.
Obniżona odporność
– przeciwwskazania i ich likwidowanie w tym przypadku uzależnione są od tego, czy mamy do czynienia z chorobami autoimmunologicznymi lub osobami zażywającymi sterydy, lub poddawanymi radioterapii
Nałogowe spożywanie alkoholu i palenie papierosów
– przesadne korzystanie z wymienionych używek prowadzi do spowalniania i powstrzymywania procesu gojenia.
- pobranie przez stomatologa wycisków oraz wykonanie modelu,
- skanowanie modelu i otrzymanie wirtualnego obrazu w pamięci komputera (CAD),
- uruchomienie programu, który pozwala na przesłanie do frezarki numerycznej (CAM) projektu w postaci cyfrowej, według którego maszyna wytnie konstrukcję prostą lub też złożoną (w zależności od tego, czy zajmujemy się jednym zębem, czy całym łukiem),
- po otrzymaniu gotowej struktury następuje licowanie estetyczne ceramikami dentystycznymi.
Czytaj więcej...
Połączone na stałe z kością implanty wyglądają i zachowują się zupełnie jak naturalne zęby. Dodatkowo często prezentują się jeszcze lepiej, ponieważ inaczej niż w przypadku natury możemy wpływać na dobór odbudowy protetycznej tak, by efekt wizualny był dla nas w pełni zadowalający.
Komfort i wygoda
Poprzez stałe połączenie z kością, implanty eliminują dyskomfort ruchomych protez, które jak sama nazwa wskazuje przemieszczają się. Wszczepienie implantów prowadzi do całkowitej eliminacji wyjmowania protez, stosowania klejów protetycznych oraz innych kłopotliwych, czy krępujących sytuacji.
Zdrowie jamy ustnej
Inaczej niż przy mostach protetycznych, wszczepione implanty nie wymagają oszlifowania sąsiednich zębów. Nie są one modyfikowane, nie ingeruje się w ich naturalną strukturę, a pojedyncze implanty umożliwiają lepszy dostęp do przestrzeni międzyzębowych, co pozwala na utrzymanie lepszego poziomu zdrowia jamy ustnej.
Łatwiejsze jedzenie
Ruchoma proteza utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia gryzienie. W przypadku implantów komfort spożywania posiłków w niczym nie odbiega od posiadania własnych zębów. Implanty eliminują problemy w doborze pokarmów, ból i dyskomfort, w zamian umożliwiając pewne i bezbolesne gryzienie i przeżuwanie.
Wyraźna mowa
Niestabilność ruchomych protez prowadzi nie rzadko do niewyraźnej mowy i seplenienia. Implanty dają możliwość prowadzenia płynnej rozmowy bez obaw, które powodowała ruchoma proteza.
Trwałość uzupełnienia
Zbudowane z niesamowicie trwałego tytanu implanty są mocne i stabilne, a materiał ten pozwala na całkowitą integrację z naturalnymi tkankami organizmu ludzkiego. Przy odpowiedniej dbałości implanty mogą służyć nam przez całe życie.
Lepsze samopoczucie
Gwarantowane nie tylko komfortem w użytkowaniu, lecz również świadomością pełnej estetyki wybranego uzupełnienia. Piękny uśmiech odnowi pewność siebie.
Po utracie zęba tkanki kostne w jego pierwotnym
miejscu nie są utrzymywane już przez jego korzenie w procesach
regeneracyjnych. Dochodzi do zaniku, który może skutkować zmianą kształtu
szczęki i/lub żuchwy.
Implant wszczepiony w miejsce ubytku
stymuluje rozwój i wzrost kości zapobiegając równocześnie utracie cennej
struktury wyrostka zębodołowego.
W przypadku protezy nie ma możliwości
ratunku dla naszej kości. Negatywne działanie protezy na kość jest wzajemne.
Zmienny kształt szczęki i żuchwy zmusza nas do korygowania protezy lub
wykonywana jej od nowa w celu dopasowania do wyrostka zębodołowego. Nie wolno
też zapominać o nieestetycznym skutku zaniku kości, jakim jest
przedwczesny starczy wygląd.
Brak zbędnej ingerencji w naturę.
W przypadku implantów nie ma konieczności oszlifowania sąsiadujących zębów. Konstrukcja mostów wspartych na zębach może zostać uszkodzona lub całkowicie zniszczona przez osłabienie jednego z zębów, co zapoczątkowane może być właśnie przez zbędne oszlifowanie zdrowej struktury zęba.
Idealna funkcjonalność.
Implant ulega procesowi osteointegracji – całkowicie łączy się z kością, co zapewnia komfort identyczny z posiadaniem własnych zębów. Pacjencji posiadający zwykłe protezy nie rzadko odczuwają ból podczas spożywania twardych pokarmów. Przy gryzieniu silny nacisk na jedzenie powoduje jednocześnie parcie protezy na dziąsła, co prowadzi często do podrażnień, a nawet zapaleń dziąseł. Proteza, która wsparta jest na implantach, to rozwiązanie dużo stabilniejsze i zapewniające większy komfort.
Łatwiejsza higiena.
Mosty i protezy ruchome wymagają specjalnej pielęgnacji. W przypadku implantów higiena sprowadza się do regularnego szczotkowania i nitkowania zębów, oraz standardowych wizyt dentystycznych.
Estetyczny wygląd.
Ruchome protezy jak sama nazwa wskazuje, ulegają przemieszczeniom. Poluzowanie prowadzi do nienaturalnego wyglądu. Wiele nietrwałych uzupełnień protetycznych posiada nieestetyczne metalowe klamry, które służą utrzymaniu protez czy mostów na miejscu. Implanty więc są nie tylko wygodniejsze, ale stanowią rozwiązanie co najmniej tak piękne jak naturalne zęby.
Sinus lift
Podniesienie dna zatoki szczękowej, które stanowi przygotowanie do leczenia implantologicznego pacjentów, u których zbyt nisko położone dno uniemożliwia prawidłowe wszczepienie implantów.
Zatoki szczękowe
To dwie symetrycznie usytuowane jamy pneumatyczne, które należą do grupy tzw. zatok obocznych nosa. Połączone są z przewodami nosowymi. Ich dna znajdują się obustronnie nad wierzchołkami korzeni górnego uzębienia (najczęściej sięgają od „czwórki” do „siódemki”). Jednak wielkość i topografia zatok szczękowych należą do cech indywidualnych anatomii danego pacjenta (z tego względu konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej stożkowej, w celu uniknięcia powikłań w trakcie lub po zabiegu >>tutaj<<).
Prawidłowe położenie dna zatoki
W najkorzystniejszej sytuacji wierzchołki korzeni od dna zatoki oddziela warstwa kości o grubości od kilku do kilkunastu milimetrów. W innym przypadku, wierzchołki korzeni zębów (zwłaszcza górnej „szóstki) znajdują się w brębie zatoki, a przykrywa je jedynie cienka blaszka kostna wraz z błoną śluzową, która wyścieła zatokę, co stanowi sytuację często spotykaną i jak najbardziej prawidłową.
Opadanie dna zatoki
W przypadku utraty zębów, kość wyrostka zębodołowego pozbawiona zostaje stymulacji, w wyniku czego ulega zanikowi. Dno zatoki obniża się, a grubość kości jest zbyt mała na wszczepienie implantu, którego koniec znalazłby się w świetle zatoki.
Podnoszenie dna zatoki
W celu podniesienia dna zatoki szczękowej, należy w sposób kontrolowany wytworzyć nową kość, poprzez spłycenie zatoki. W zabiegu tym wykorzystuje się proces augmentacji.
Przeszczep kości
Jest to zabieg chirurgiczny pozwalający uzupełnić brakującą kość materiałem, który utrzymuje wyrostek zębodołowy oraz pomaga organizmowi w odbudowaniu brakującej kości. Przeszczepiona kość zostaje wzmocniona dzięki nowopowstałej i łączy się z nią.
Wskazania:
przeszczep kości oraz augmentacja stosowane są w przypadku niewystarczającej ilości tkanki kostnej. Główne wskazania to ubytki kostne:
- wokół korzeni zębowych,
- po dentystycznym usunięciu zęba,
- po urazie mechanicznym,
- w skutek długotrwałego braku zębów,
- po usunięciu guza lub torbieli,
- przed zabiegiem implantacji.
Przebieg:
- dokładne oczyszczenie zębodołu z zapalnie zmienionej i zakażonej tkanki,
- umieszczenie w zębodole materiału do przeszczepu kości,
- umieszczenie cienkiej membrany zabezpieczającej nad rejonem przeszczepu,
- zaszycie dziąsła nad gojącą się kością.
Bolesność:
- zabiegi przeszczepu i augmentacji wykonywane są w znieczuleniu miejscowym i nie są bolesne,
- istnieje możliwość wystąpienia niewielkiego bólu i obrzęku po zabiegu, które łagodzić można ogólnodostępnymi środkami przeciwbólowymi,
- W MEDICO oferujemy państwu terapię najnowszej generacji sprzętem HILOTHERAPY.
HILOTHERAPIE®
Leczenie temperaturą (w zakresie od 10 oC do 30oC), które znosi obrzęk, ból i krwiak. Stosowane jest przed zabiegiem, jako przygotowanie, na świeżo po urazach, jak również po zabiegach operacyjnych, a także w przewlekłych stanach bólowych i zapalnych, na każdej części ciała. Ustawiona wysokość temperatury pozostaje w pierwotnym stanie przez godziny lub nawet dni ciągłej pracy. Zastosowanie HILOTERAPIE® bezpośrednio po zabiegu operacyjnym, nie wyklucza całkowitego powstawania bólu, obrzęków i krwiaków. Środki przeciwbólowe mogą więc zostać zredukowane do minimum, nie rzadko zaś są całkowicie zbędne.
Opieka pozabiegowa:
Jak po każdym zabiegu chirurgicznym, miejsce zabiegu utrzymane musi być w szczególnej higienie. Często lekarz stomatolog przepisuje specjalistyczny płyn do płukania jamy ustnej i/lub antybiotyki w celu zapobiegania zakażeniom. Należy zachować szczególną ostrożność przy myciu i nitkowaniu zębów (okres ok. 6 tygodni), oraz starać się nie dopuścić do nadmiernego nacisku, dopóki nowa kość nie będzie ustabilizowana.
Augmentacja
Augmentacja polega na sterowanej regeneracji kości.
W przeznaczonym do zrekonstruowania miejscu, umieszczony zostaje specjalny materiał, który stanowi liofilizowany preparat kostny, syntetyczny materiał kościozastępczy lub kość własna pacjenta, którą należy pobrać w przeszczepie autogennym.
Dzięki właściwościom regeneracyjnym organizmu, umieszczony materiał po kilku miesiącach zamienia się w pełnowartościową tkankę (działa to na zasadzie regeneracji kości po jej złamaniu). Niezastąpionym do tego zabiegu jest aparat Piezosurgery, którym dysponuje firma MEDICO.
PiezoSurgery
jest unikalnym urządzeniem do pobierania przszczepów kostnych jak też i podnoszenia dna zatoki. Unikalne zastosowanie końcówek przez firmę metron chronione patentem daje możliwość szybkiego i bardzo bezpiecznego operowania układu kostnego pacjenta.
Transpozycja nerwu zębodołowego dolnego
W szczególnych wypadkach, kiedy odbudowa kości jest niemożliwa, dopuszcza się stosowanie wyjątkowej metody leczenia, która polega na przemieszczeniu biegnącego w kości nerwu. Umożliwia to wykorzystanie do implantacji większej ilości tkanki kostnej oraz umocowaniu implantu odpowiedniej długości
Najlepszy efekt estetyczny i funkcjonalny w tym przypadku zapewni implant w połączeniu z koroną ceramiczną. Proces leczenia zajmuje zazwyczaj około 4 wizyt.
Etapy leczenia:
- przeprowadzenie przez
lekarza stomatologa wywiadu lekarskiego, badania, zdjęcia rentgenowskie oraz
tomografia komputerowa wiązką stożkową (czytaj więcej...),
- znieczulenie oraz
wprowadzenie implantu do kości, oraz zaszycie dziąsła na czas zintegrowania
implantu z kością,
- wykonanie
wycisków, wykonanie modelu, skanowanie modelu i otrzymanie wirtualnego
obrazu w pamięci komputera (CAD), przesłanie do frezarki numerycznej (CAM)
projektu cyfrowego, wycięcie konstrukcji, napalenie porcelany (Czytaj
więcej...).
Efekt zarówno wizualny jak i
funkcjonalny nie odbiega od komfortu posiadania własnych zębów, a nie rzadko
jest rozwiązaniem dużo bardziej estetycznym niż zęby, którymi obdarzyła nas
natura. Higiena codzienna polega na stosowaniu standardowych zabiegów takich
jak wizyty kontrolne u stomatologa, nitkowanie i szczotkowanie.
Utrata kilku zębów
W przypadku braku kilku zębów
najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest stały most protetyczny oparty na
implantach
W celu uzupełnienia 3 lub 4
brakujących zębów w tylnej części jamy ustnej stosuje się oparty na implantach
(pełniących funkcję filarów) most. Jest to rozwiązanie najbardziej stabilne i
funkcjonalne: zapewnia komfort żucia oraz nie wprowadza żadnych ograniczeń co
do wyboru pożywienia. Nasza kość nie jest podana zagrożeniom w postaci zbędnego
nacisku protezy, a całość wygląda estetycznie i pozwala na swobodną mowę.
Etapy leczenia:
- wstępny wywiad i
badania, jak w przypadku ubytku w postaci braku jednego zęba,
- wszczepieni implantów
- zazwyczaj dwóch w trakcie tej samej wizyty - służących jako filary, które
będą utrzymywać most,
- proces integracji implantów z kością, trwający kilka
miesięcy,
- wykonanie mostu dzięki
komputerowym systemom CAD/CAM. (Czytaj więcej...)
Finałowy efekt jest rozwiązaniem
najbardziej bezpiecznym dla naszej kości, komfortu i higieny. Zapewnia doskonałą
funkcjonalność i swobodę w spożywaniu posiłków oraz mowie. Bez wątpienia
jest również najbardziej estetyczny i daje wrażenie posiadania uzębienia naturalnego.
Utrata wszystkich zębów
Jeśli utraciliśmy wszystkie zęby,
lub występuje konieczność ich ekstrakcji, najlepszym rozwiązaniem również
okazuje się most ceramiczny oparty na implantach. Jest to pierwsze stałe
rozwiązanie problemu całkowitego bezzębia, które zapobiega destrukcji tkanki
kostnej, cofaniu się dziąseł i starczemu żuchwy i szczęki, co powoduje
powstawanie zmarszczek i starczy wygląd. Dzięki implantom nie tylko nasze
zęby będą wyglądały estetycznie, ale również cała twarz.
Cały proces uzależniony jest od
indywidualnego przypadku i potrzeb danego pacjenta. Najczęściej implantację
wykonuje się ćwiartkami (np. dolna prawa część) przy jednej wizycie na każdą z
nich. Wykonanie mostu dla każdej z nich wymaga od 4 do 5 wizyt.
Etapy leczenia:
- wywiad
stomatologiczny i standardowych badań, opisanych w przypadku utraty
jednego zęba,
-
na czas między wszczepieniem kolejnych ćwiartek można wykonać protezę
tymczasową,
- jak
w powyższych przypadkach pobiera się wycisk i wykonuje most za pomocą
dentystycznych systemów komputerowych CAD/CAM (Czytaj więcej...).
Osoby które wcześniej korzystały z
tradycyjnej protezy ruchomej uważają, że rozwiązanie to jest nieporównywalnie
pod względem jakości i komfortu. Estetyczny. młodszy wygląd, piękne uzębienie,
możliwość spożywania wszystkich pokarmów, funkcjonalność i wyraźna mowa pozwolą
odzyskać pewność siebie.