Zdjęcia rentgenowskie od zawsze stanowiły w medycynie źródło, dzięki któremu lekarze zdolni byli postawić diagnozę. W dobie współczesności wielką uwagę przywiązuje się do samego faktu naświetlania, które okazuje się negatywne w skutkach. Dlatego też MEDICO w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoich pacjentów, posiada w ofercie wysoce zawansowany sprzęt, który przy uzyskaniu zdjęć wyższej klasy jakości pozwala jednocześnie na wielokrotne zmniejszenie dawki naświetlania.
Rendgenodiagnostyka cyfrowa, która pozwala na wyeliminowanie zbędnego naświetlenia pacjenta (1:10 lub 1:15 razy mniejsza dawka od popularnie stosowanego analogowego aparatu RTG). Sprzęt nowej generacji pozwala w sposób bezpieczny dla zdrowia wykonać większą ilość zdjęć, a technologia w jakiej został zaprojektowany zapewnia pacjentowi dodatkowy komfort jakim jest posiadanie zdjęć uzębienia w formie cyfrowej.
GENTEX EXPERT rentgen punktowy
Expert DC wraz z oprogramowaniem GXS-700
GENDEX (Orthoralix 9200DDE)
Pojedyncze zdjęcie panoramiczne daje nam pogląd na całość uzębienia i możliwość zaplanowania leczenia w dziedzinie szeroko pojętej stomatologii. Warto zauważyć fakt, iż w krajach wysokorozwiniętych istnieje obowiązek regularnego poddawania się tego typu badaniom w celu eliminacji ewentualnych problemów w zalążku, co pozwala na uniknięcie dolegliwości bólowych w przyszłości, które nie rzadko wiążą się z wysokimi kosztami leczenia.
Przystawka cefalometryczna ma szerokie zastosowanie nie tylko w chirurgii ortognatycznej. Stosuje się ją również w dziedzinie stomatologii jaką jest ortodoncja. Firma MEDICO oferuje:
- panoramy dziecięce (tor ruchu głowicy dostosowany jest do anatomii dziecka, wykorzystuje się w tym przypadku mniejszą dawkę),
-uzębienie ortogonalne (pominięcie stawu TM, doskonała geometria i ostrość samego uzębienia),
-zdjęcie półpanoramiczne (lepsza geometria obrazu, brak cienia kręgosłupa, redukcja dawki promieniowania o 50%),
-zdjęcie boczne stawów skroniowo-żuchwowych w zwarciu i rozwarciu,
-stawy skroniowo-żuchwowe w projekcji strzałkowej (opcja DMF),
-zatoki szczękowe w projekcji strzałkowej (opcja DMF),
-zatoki szczękowe w projekcji bocznej (opcja DMF),
-połowa uzupełnienia ortogonalnie (opcja DMF),
-uzębienie przednie.
Obraz 2D
Obraz dwuwymiarowy, charakterystyczny dla zdjęć pantomograficznych, punktowych, czy zgryzowych często jest nieczytelny z powodu „duchów obrazowych”, czy artefaktów spowodowanych zakrzywieniem kliszy rentgenowskiej.
Obraz 3D
Trójwymiarowy obraz pozwala nam na dokładne zlokalizowanie przebiegu nerwów oraz zatok, co w technologii dwuwymiarowej nigdy nie daje stuprocentowej pewności tego, że podczas zabiegu nie zostanie uszkodzony nerw, co w skutku doprowadziłoby do parestezji.
Do tej pory jedynie tomografia komputerowa pozwalała uzyskać obraz okolicy twarzoczaszki w trójwymiarze. Jednakże badanie zwykłym tomografem obarczone było wysoką dawką szkodliwego dla zdrowia promieniowania.
Firma MEDICO wyposażona jest w najnowszej generacji tomograf wiązki stożkowej Newtom. Oprócz bardzo małej dawki promieniowania obciążającej pacjenta istotny jest fakt niesamowitej precyzji w wykonywanym badaniu. Nasz tomograf posiada wyższą, w porównaniu do tomografii klasycznej, rozdzielczość oraz charakteryzuje go silna redukcja niebezpiecznej dawki naświetlania.
Tomografia CBCT (Cone Beam Computed Tomography) różni się od klasycznej tomografii szpitalnej konstrukcją oraz algorytmem, dzięki któremu powstaje obraz tomograficzny.
Różnica między Newtomem a klasycznym tomografem.
Klasyczny tomograf komputerowy.
Praca klasycznego tomografu polega na komputerowym wyliczeniu przekroju badanej okolicy. Możliwe jest to dzięki obracającym się wraz z lampą rentgenowską wokół badanego obiektu wąskim detektorom. Ilość projekcji potrzebnych do otrzymania przekroju jest duża, w związku z czym obrotów poddających pacjenta promieniowaniu również jest wiele (od kilkudziesięciu do kilkuset).
Tomograf stożkowy CBCT.
W tomografie stożkowym detektor jest dużo większy i wymaga zaledwie jednego obrotu, aby zbadać obszar wielkośći obrazu, który powstaje na detektorze. Co za tym idzie dawka promieniowania, któremu poddaje się pacjent jest nieporównywalnie mniejsza, co stanowi niezwykle ważny aspekt.
Części ciała podlegające badaniu
Jak sugeruje nazwa w tego typu tomografii wiązka promieniowania ma kształt stożka pozwala naświetlać badaną część ciała w całości, a nie jedynie jej powierzchnię, podczas zaledwie pojedynczego obrotu wokół niej. Oto tylko niektóre obszary podlegające badaniu w dziedzinie stomatologii:
-zęby,
-zatoki,
-staw skroniowo-żuchwowy,
-siodło tureckie,
-tkanki miękkie twarzy do pomiarów kefalometrycznych.
Tomografi stożkowy Newtom gwarantuje badanie innych części ciała, ważnych szczególnie w ortopedii, np.:
-5 trzonów kręgów szyjnych do oceny wieku kostnego,
-kręgosłup szyjny,
-stopy,
-nadgarstki.
Trójwymiarowy obraz.
W MEDICO obraz uzyskany poprzez tomografię posiada doskonałą jakość, proces przebiega błyskawicznie, a efekty gwarantują perfekcyjne zapoznanie się przez lekarzy z anatomią pacjenta, co w przypadku dwuwymiarowego obrazu nie było możliwe. Zawsze bowiem istniało ryzyko błędnego zlokalizowania przebiegających włókien, naczyń, czy nerwów. Newtom pozwala na zobrazowanie dowolnego obszaru twarzoczaszki w trójwymiarze, a także wykonywanie dwuwymiarowego badania pantomograficznego. Dane są zapisywane w formie cyfrowej, oraz nagrywane na płycie CD wraz z przeglądarką do zdjęć. Otrzymanym w cyfrowej wersji trójwymiarowym modelem możemy manualnie sterować. Specjalny program pozwala na dokładną obserwację stanu istniejącego oraz wybór sposobu lecznia.
-elastrografia
-mikrokalcyfikacja
-USG małych narządów: piersi, tarczycy, jąder, narządu rodnego, układu kostno-stawowego i mięśniowego oraz klatki piersiowej i jamy brzusznej
USG Toshiba Aplio M X
Jest najnowszym urządzeniem ultradźwiękowym następnej generacji. Daje możliwość uzyskiwania pierwszorzędnych obrazów. Aparat posiada poza możliwością obrazowania 3d, 4d i Doppler Duplex (obrazowanie kolorowe przepływów naczyniowych) posiada również moduł elastografii pozwalający na wyznaczanie elastyczności tkanek oraz ich klasyfikację w zależności od parametrów sprężystości (od 2010r. stosowany na świecie w celu różnicowania chorób nowotworowych; może stanowić wyznacznik do określenia prawidłowej wydolności niektórych narządów np. wydolności szyjki macicy w ciąży).
Kolejnym modułem oprogramowana naszej Toshiby jest MicroPure pozwalające na detekcję mikrozwapnień w obrazowaniu piersi i małych narządów, co również od roku 2010 jest przełomową metodą na świecie w wykrywaniu i różnicowaniu nowotworów. Tak elastografia jak i mikrokalcyfikacja jest innowacyjną metodą, której posiadaniem MEDICO może się poszczycić.